Forum platformy nc+ :: forum HD

Wróć   Forum platformy nc+ :: forum HD > nc+ > Archiwum > Archiwum n > n sprzęt i n usługi

n sprzęt i n usługi Archiwum

Narzędzia wątku
Stary 2007-05-14, 23:09
joshrob jest offline
junior
joshrob is just really nicejoshrob is just really nicejoshrob is just really nicejoshrob is just really nicejoshrob is just really nice
Domyślnie magia tv cyfrowej?

witam,

mam nboxa, telewizor samsung lcd, kupiony w grudniu, jeden z kompatybilnych modeli, bo przez lacze HDMI dziala (poza dzwiekiem oczywiscie) bezproblemowo.

i tak ogladam sobie teraz tvn meteo i sie zastanawiem, czego ten obraz jest rozciagniety tak jakos... no i wychodzi na to, ze dlatego, bo to obraz w formacie 4:3 jest.

pytam sie, dlaczego?

w czym, jak wlasnie nie w automatycznym wykrywaniu sprzetu i dostrajaniu rozdzielczosci/formatu obrazu (a przez HDMI na pewno dekoder takie inormacje od telewizora moze pobrac) polega odmiennosc, lepszosc, magia powiedzialbym nawet telewizji cyfrowej? no w czym?
bo jakos caly czas musze przelaczac format obrazu, a to w dekoderze, a to w telewizorze. czy ja cos nie wiem? nie umiem? czy to po prostu kolejna... tandeta jest?
Stary 2007-05-14, 23:30
jareek jest offline
junior
Miasto: Olsztyn
jareek is a splendid one to beholdjareek is a splendid one to behold
Domyślnie

co w dekoderze musisz przestawic?
ja mam ciagla ustawione 1080i i jak raz to ustawilem tak nic wiecej w nbox nie ruszalem

co do formatu 4:3 tvn meteo to jak jest taki obraz to na tv sa paski po bokach, jak jest kanal z hd to automatycznie obraz jest na calym ekranie. Jedyne co to jak jest 4:3 to sobie moge rozciagnac lub zoomowac w tv, jezeli autoamtycznie by sie obraz rozciagal to niektorym by to nie pasowalo
n-box HDTV - hity filmowe, sport i motoryzacja, kultura nauka świat
Stary 2007-05-15, 11:06
joshrob jest offline
junior
joshrob is just really nicejoshrob is just really nicejoshrob is just really nicejoshrob is just really nicejoshrob is just really nice
Domyślnie

Cytat:
napisał(a) jareek Zobacz post
co w dekoderze musisz przestawic?
ja mam ciagla ustawione 1080i i jak raz to ustawilem tak nic wiecej w nbox nie ruszalem

co do formatu 4:3 tvn meteo to jak jest taki obraz to na tv sa paski po bokach, jak jest kanal z hd to automatycznie obraz jest na calym ekranie. Jedyne co to jak jest 4:3 to sobie moge rozciagnac lub zoomowac w tv, jezeli autoamtycznie by sie obraz rozciagal to niektorym by to nie pasowalo
widac chyba zbyt wiele filmow SF sie naogladalem w dziecinstwie. skoro to telewizja _cyfrowa_, spodziewalem sie autamatycznego wyboru formatu odbieranego kanalu. mam tv 4:3, dekoder nadaje do tv sygnal 4:3. mam tv 16:9 dekoder nadaje obraz do tv w formacie 16:9. bez zadnego rozciagania czy powiekszania, po prostu 16:9.
Stary 2007-05-15, 11:16
Awatar zyga
zyga jest offline
Senior
Miasto: wielkopolska
zyga has a reputation beyond reputezyga has a reputation beyond reputezyga has a reputation beyond reputezyga has a reputation beyond reputezyga has a reputation beyond reputezyga has a reputation beyond reputezyga has a reputation beyond reputezyga has a reputation beyond reputezyga has a reputation beyond reputezyga has a reputation beyond reputezyga has a reputation beyond repute
Domyślnie

A jak oczekujesz? Obraz o szerokości np. 30 cm (4:3), żeby był wyświetlany w formacie 16:9 musi być rozciągnięty, a co za tym jest możliwość wystąpienia tzw. efektu grubasów. Namaluj coś na gumie o szerokości 5 cm, a później rozciągnij na 10 cm. Efekt podobny To taki swojski przykład.
Stary 2007-05-15, 13:45
Awatar Jarosław K.
Jarosław K. jest offline
Senior
Jarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond repute
Domyślnie

Cytat:
napisał(a) joshrob Zobacz post
widac chyba zbyt wiele filmow SF sie naogladalem w dziecinstwie. skoro to telewizja _cyfrowa_, spodziewalem sie autamatycznego wyboru formatu odbieranego kanalu. mam tv 4:3, dekoder nadaje do tv sygnal 4:3. mam tv 16:9 dekoder nadaje obraz do tv w formacie 16:9. bez zadnego rozciagania czy powiekszania, po prostu 16:9.
Ustawiłeś w menu SETUP->TELEWIZOR, że masz panoramiczny?
Stary 2007-05-16, 11:52
joshrob jest offline
junior
Domyślnie

@ zyga00:
w telewizji _cyfrowej_ spodziewalem sie rownoleglego nadawania kilku "sciezek" obrazu i nadawania do telewizora "sciezki" adekwatnej do jego formatu. nie mowie tu o starych filmach, bo to oczywiste (choc i tak nie zawsze) ze sa nagrane w 4:3, jednak nowe produkcje...

@Jarosław K.:
Tak, panoramiczy.
Stary 2007-05-16, 20:45
Awatar Jarosław K.
Jarosław K. jest offline
Senior
Jarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond reputeJarosław K. has a reputation beyond repute
Domyślnie

Cytat:
@ zyga00:
w telewizji _cyfrowej_ spodziewalem sie rownoleglego nadawania kilku "sciezek" obrazu i nadawania do telewizora "sciezki" adekwatnej do jego formatu. nie mowie tu o starych filmach, bo to oczywiste (choc i tak nie zawsze) ze sa nagrane w 4:3, jednak nowe produkcje...
Oczywiście czegoś takiego nie ma (i na pewno nie będzie - to by było straszne marnotrawienie miejsca na transponderze).
Stary 2007-05-29, 23:25
joshrob jest offline
junior
Domyślnie

Cytat:
napisał(a) Jarosław K. Zobacz post
Oczywiście czegoś takiego nie ma (i na pewno nie będzie - to by było straszne marnotrawienie miejsca na transponderze).
witam,

pozwole sobie kontynuowac ten watek, gdyz dzis wlasnie znow calosc przyszla mi na mysl.

standardowy obraz w PAL to niecale 800x600, full hd to okolo 1900x1000, co powierzchniowo daje ponad 4krotnie wieksza ilosc pikseli w obrazie hd. nie rozumiem wiec dlaczego twierdzisz ze jednoczesne nadawanie standardowego obrazu w formacie 4:3 i 16:9 byloby marnotrawstwem miejsca na transponderze. w domysle przeciez (bo za kilka lat chyba nie tylko 3 kanaly na krzyz w n'ce beda nadawane w HD) wszystkie, a przynajmniej znaczna wiekszosc kanalow w przyszlosci winna byc nadawana w wysokiej rozdzielczosci.

i o ile moge sie tu mylic, i rzeczywiscie na transponderach nie ma miejsca na takie marnotrawstwo, to braku kilku wersji jezykowych oraz braku dzwieku w dd5.1 podczas filmow i seriali na wiekszosci kanalow zrozumiec nie potrafie. na to na pewno jest miejsce. i teraz zamiast ogladac film w 16:9 z oryginalna sciezka dzwiekowa na 6 glosnikow, ogladam serial z lektorem i rozciagnietym 4:3

wszedzie dd5.1 i 16:9 - ok, moze sie czepiam za bardzo. moze to nadal tylko jest polska, ok. jednak normalizowanie mocy sygnalu dziekowego miedzy poszczegolnymi kanalami to raczej nawet w polsce powinno sie dac zrobic. takie jest moje zdanie.

niektorzy pewnie (i slusznie) haslo minionej konferencji - "cd-n" - uznaja za wlasciwe.
ja mimo to jednak uwazam, ze brzmiec ono powinno: "n-iedosyt"
i dalej pytam, na czym polega ta magia telewizji cyfrowej?

pozdrawiam,
jakub
Stary 2007-05-30, 09:45
Kwieczor jest offline
junior
Miasto: Mazowieckie
Kwieczor ma wyłączona reputację
Domyślnie

Cytat:
witam,

pozwole sobie kontynuowac ten watek, gdyz dzis wlasnie znow calosc przyszla mi na mysl.

... to braku kilku wersji jezykowych oraz braku dzwieku w dd5.1 podczas filmow i seriali na wiekszosci kanalow zrozumiec nie potrafie. na to na pewno jest miejsce. i teraz zamiast ogladac film w 16:9 z oryginalna sciezka dzwiekowa na 6 glosnikow, ogladam serial z lektorem i rozciagnietym 4:3

wszedzie dd5.1 i 16:9 - ok, moze sie czepiam za bardzo. moze to nadal tylko jest polska, ok. jednak normalizowanie mocy sygnalu dziekowego miedzy poszczegolnymi kanalami to raczej nawet w polsce powinno sie dac zrobic. takie jest moje zdanie.

niektorzy pewnie (i slusznie) haslo minionej konferencji - "cd-n" - uznaja za wlasciwe.
ja mimo to jednak uwazam, ze brzmiec ono powinno: "n-iedosyt"
i dalej pytam, na czym polega ta magia telewizji cyfrowej?

pozdrawiam,
jakub
No własnie - jak na razie to jedyne podmioty, które zauważyły, że format 4;3 to już raczej muzeum to agencje reklamowe - zdecydowana większość reklam dla TV jest kręcona w 16:19 i w DD5.1 - TV daje to w letter-box i ścina dźwięk do 2.0 albo LPCM.

To samo jest z jakością - nie wiem, jak z cyframi (nie mam narzędzi, żeby sprawdzić bitrate dla np. filmu w SuperKinie vs reklamach), ale porównajcie sobie jakość obrazu na reklamach i filmach w zwykłej analogowej - nie znajdziecie w spotach pixelozy ani tęczy ani innych zniekształceń tak powszechnych przy emisji filmów.

Ci goście już od dawna wiedzą, że jak się coś chce dobrze sprzedać - trzeba to ładnie opakować i zaprezentować - szkoda, że jak na razie to tylko oni...

Choc jakies światełko jest - po licznych skargach na jakosć oraz wejściu N na rynek - np C+ wprowadziął na stałe filmy w 16:9SD oraz zdecydowanie podniosła jakość (pewnie bitrate) na HBO - które jeszcze w grudniu nie nadawało się do oglądania !

N-ce jak na razie idzie nieźle z jakością kanałów SD (ci, co się łączą po HDMI mogą się nie zgodzić, ale po COmponent - widać różnicę dla TVN z N i TVN z C+)
cieszę się, że czasem udaje się coś wrzucić w DD5.1.
To, co mi bardzo przeszkadza i irytuje to niemiłosierne wprost cięcie filmów z kinowego 2,3:1 do 4:3, mimo, że mogliby spokojnie z N nadawać TVN już w panoramie - ale do tego trzeba by zdublować część studia, kolejne inwestycje a tu kwartał z dużymi stratami itp....
N + Cyfra +
i nadal mało ;)

Ostatnio edytowane przez Kwieczor : 2007-05-30 - 09:47

Narzędzia wątku

Zasady Postowania