Forum platformy nc+ :: forum HD

Forum platformy nc+ :: forum HD (https://forum.ncplus.pl/forum/index.php)
-   n sprzęt i n usługi (https://forum.ncplus.pl/forum/forumdisplay.php?f=314)
-   -   Format obrazu (https://forum.ncplus.pl/forum/showthread.php?t=82)

solmar 2006-11-08 00:09

Czy naprawde tak trudno nadawac w 16/9 ?

Mam bardzo istotne pytanie: czy własnych programów takich jak TVN, TVN7 czy TVN24 nie można nadawać w PRAWDZIWYM 16/9?
Rozumiem, że na inne nie macie wpływu, ale własne produkcje na pewno bardzo by zyskały w wersji z prawdziwym 16/9 , a nie tymi uciążliwymi pasami. Odbiorców posiadających telewizory w formacie panoramicznym jest już naprawdę sporo, a poza tym od strony technicznej to nie jest aż tak wielki problem chyba -nawet podejrzewam,ze spokojnie można by użytkownikom szerokoformatowym dostarczyć obraz 16/9 , a pozostałym dorzucić letterboxa.
W obecnym stanie rozciąganie tego obrazu, przybliżanie to koszmar, a i ogromna utrata jakości!
Zapewne takie posunięcie z Waszej strony zostałoby nagrodzone pochlebnymi opiniami zniecierpliwionych już użytkowników panoramicznych telewizorów.

Bero 2006-11-08 00:33

Tak tak tak, prosimy o 16/9, zwłaszcza superkino w TVN.

zibor 2006-11-08 08:31

Format obrazu

Czytałem, ze "N"-ka nadaje programy HDTV w formacie 16:9. Czy n-box daje mozliwość wyboru formatu obrazu nadawanego programu czy tez trzeba to zrobic na poziomie TV przy założeniu, iż posiada on taka funkcję ?

Czarny38 2006-11-08 09:36

Re: Czy naprawde tak trudno nadawac w 16/9 ?

Cytat:

napisał(a) solmar
W obecnym stanie rozciąganie tego obrazu, przybliżanie to koszmar, a i ogromna utrata jakości!

Ja mam TV panoramiczny mimo to w ustawieniach (telewizor) n-boxa mam wybrany format standardowy, wówczas to telewizor ustala sobie format. Nie problemu z pogorszoną jakością przy powiększeniu/rozciągnięciu, no i można wykorzystywać format super zom (smart) lub autowypełnianie różnie nazywany przez różnych producentów telewizorów.

rULEz 2006-11-08 09:38

Re: Format obrazu

Cytat:

napisał(a) zibor
Czytałem, ze "N"-ka nadaje programy HDTV w formacie 16:9. Czy n-box daje mozliwość wyboru formatu obrazu nadawanego programu czy tez trzeba to zrobic na poziomie TV przy założeniu, iż posiada on taka funkcję ?

Mozesz ustawiac z poziomu dekodera tez na dwojaki sposob:
w funkcjach globalnych
oraz indywidualnie na kazdym kanale :)
Pozdr.

_siwy_ 2006-11-08 09:41

Re: Czy naprawde tak trudno nadawac w 16/9 ?

Cytat:

napisał(a) Czarny38
Ja mam TV panoramiczny mimo to w ustawieniach (telewizor) n-boxa mam wybrany format standardowy, wówczas to telewizor ustala sobie format. Nie problemu z pogorszoną jakością przy powiększeniu/rozciągnięciu, no i można wykorzystywać format super zom (smart) lub autowypełnianie różnie nazywany przez różnych producentów telewizorów.

Ja wole ustawienie na telewizor panoramiczny w nboxie. Wtedy dla każdego z programu z osobna mogę sobie wybrać tryb pracy, a nie dla wszystkich na raz jak robi to telewizor.

JotBe 2006-11-08 09:50

Jeśli chodzi o kanały nadawane w HD, to nadawane są w formacie 16:9, gdyż wynika to chyba ze specyfikacji.

Dla mnie pewnym problemem jest oglądanie kanałów nadawanych w SD przez złącze HDMI->DVI (mam telewizor Philips 32PF9976). Otóż nbox umożliwia tylko 3 tryby pracy:

- bez zmian - wtedy mamy pionowe pasy po obu stronach wyświetlanego obrazu,
- powiększenie - obraz jest powiększany na cały ekran ale traci się duże ilości obrazu na górze i dole (np. pasek informacyjny na TVN24),
- rozciągnięcie - moim zdaniem zbyt duża deformacja (szerokie twarze) oraz to, że przy pewnych formatach mam czarne pasy na górze i dole.

W związku z tym zazwyczaj telewizję oglądam przez złącze EURO (tryb nboxa SD2), gdyż w tym przypadku za skalowaniem obrazu zajmuje się telewizor, który ma znacznie więcej opcji (przez DVI nie są one dostępne). Bardzo dobrze funkcjonuje tryb "Automatyczny", który np. w formacie 4:3 lekko obcina górę i dół oraz "naciąga" obraz w szerz, tak że nie traci się zbyt dużo, obraz nie jest zdeformowany, a wypełnia cały ekran. Inną zaletą tego trybu jest automatyczne likwidowanie po kilku sekundach czarnych pasów na górze i dole, jeśli takie się pojawią, tak aby obraz wypełnił cały ekran. W ten sposób ma się wrażenie, że wszystko nadawane jest w formacie 16:9.
Mam nadzieję, że w przyszłych wersjach oprogramowania coś w tym stylu zostanie zaimplementowane, co zlikwiduje kolejną uciążliwość, tzn. konieczność podejścia do nboxa, aby przełączać jego tryb pracy między SD2 i 1080i i (niestety nie można tego zrobić za pomocą pilota).[/list]

sopotboy 2006-11-08 09:59

Nie problemu z pogorszoną jakością przy powiększeniu/rozciąg

Cytat:

Nie problemu z pogorszoną jakością przy powiększeniu/rozciągnięciu,
Jeżeli w tym zdaniu chciałeś napisać, że nie ma problemu z jakością to muszę się z tobą nie zgodzić. Obraz jest powiększany o około 1/3(usunięcie pasów) i utrata jakości wynosi tyle samo. Cyfrowy zoom!

Czarny38 2006-11-08 10:00

@_siwy_
Wiadomo że każdy wybiera ustawienia jakie mu odpowiadają.

N-box w ustawieniu na panoramiczny wymusza w TV tryb wide a co za tym idzie na programach 4:3 mamy pasy po bokach, można jedynie powiększyć ale wtedy następuje utrata jakości. Po ustawieniu n-boxa na tv standardowy, to na telewizorze spoczywa wybór formatu, dlatego można wybrać tryb np. smart optymalne rozciąganie z formatu 4:3 na 16:9.

Cytat:

napisał(a) sopotboy
Obraz jest powiększany o około 1/3(usunięcie pasów) i utrata jakości wynosi tyle samo. Cyfrowy zoom!

Zgadzam się z Tobą, miałem na myśli że nie tak duże jak w przypadku użycia powiększenia w n-boxie

_siwy_ 2006-11-08 11:20

Dla mnie nieporozumieniem jest rozciąganie obrazu 4:3 na panoramę. Oglądam tak jak jest przewidziane. Chyba że jest letterbox, to wtedy tak - rozciągam sobie.

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 19:08.