Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego.

Zwiń
Temat został zamknięty
X
Ten wątek został przyklejony.
X
X
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

• FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego.

Chciałbym zamontować antenę n-ki samodzielnie. Nie instalowałem anten satelitarnych i nie wiem czy sobie poradzę.

Przygotowaliśmy podręcznik opisujący sposób instalowania anteny satelitarnej. Dodatkowe wskazówki zawarte są w FAQ.
    Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2013-03-22, 15:01.

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego [2].

Czy jest jakiś specjalny kierunek, w którym musi być zwrócona antena satelitarna?

Antenę paraboliczna wymaga dokładnego wycelowania w satelitę. Zarówno w azymucie (kierunek) jak i w elewacji (kąt podniesienia licząc od poziomu) chodzi o dokładność ok. 1 stopnia. Licząc od południa odchylenie kierunku anteny w stronę zachodnią wynosi od około 1 stopnień w zachodniej Polsce do 13 stopni przy granicy wschodniej.
    Telewizja n korzysta z satelity HotBird, który nadaje także programy platform Cyfra+ i Polsat. Na podstawie ustawienia innych anten satelitarnych można określić wymagany kierunek. Można posłużyć się kompasem odczytując potrzebny azymut w tabeli podręcznika. Mogą pomóc także mapy, również te w wersji internetowej.

Komentarz

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego [3].

Patrząc z mojego balkonu na budynek na przeciw widzę zwrócone w moją stronę anteny satelitarne. Czy mogę zainstalować swoją antenę na balonie?

Antena telewizji n musi "patrzeć" w tę sama stronę jak inne anteny. Proszę zamontować antenę po drugiej stronie budynku lub na dachu.

Komentarz

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego [4].

Mieszkam na przeciwko parku gdzie jest dużo drzew, które zasłaniają mi dostęp do nieba i obawiam się ze przez to mam problemy z sygnałem.

Drzewa szczególnie pokryte liśćmi lub igliwiem jeśli zasłaniają satelitę uniemożliwią odbiór. Satelita znajduje się dość wysoko nad horyzontem (ok. 30 stopni). Jego pozycja na niebie pokrywa się z pozycją Słońca na przełomie lutego i marca oraz września i października w godzinach południowych (powoduje to nawet krótkie przerwy w odbiorze satelitarnym na skutek zakłóceń przez promieniowanie słoneczne).
        W wielu przypadkach do oceny czy obiekt przed anteną (budynki, drzewa - sprawdzamy dolna krawędź talerza) czy nad anteną (np. daszek nad balkonem - sprawdzamy górną krawędź talerza) nie zasłania satelity można posłużyć się poziomicą oraz trójkątem kreślarskim (90/60/30 stopni). Opierając dłuższą przyprostokątną na ustawionej poziomo i skierowanej na południe (w kierunku satelity) poziomicy, przeciwprostokątna pokaże kierunek 30 stopni licząc od poziomu. Odpowiada on w przybliżeniu położeniu na niebie satelity HotBird (od 28 do 31,5 stopnia).

Jeśli na trasie od planowanego miejsca instalacji anteny satelitarnej do satelity znajdzie sie drzewo należy poszukać innego miejsca obok, wyżej lub dalszej odległości od przeszkody. Trzeba uwzględnić, że drzewo rośnie i zmienia pozycję pod wpływem wiatru. Drzewo jest bez liści może pozwolić na odbiór zimą, lecz na wiosnę, po wypuszczeniu liści już nie.
        Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2013-03-22, 15:02.

Komentarz

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego [5].

Sąsiad pięto wyżej ma działającą satelitkę. Jest skierowana na budynek po drugiej stronie ulicy. Ten budynek ma 4 pietra, a ja mieszkam na I pietrze. Czy ten budynek nie będzie zasłaniał satelity?

Zależy od odległości do budynku. Dla uproszczenia przyjmijmy, że różnica poziomów miedzy dolną krawędzią anteny a szczytem dachu budynku (na przeciw) jest równa 4 kondygnacjom po 3 m każda.

minimalna odległość = różnica_poziomów / tangens (kąt elewacji) = 12 m / 0,577 = 20,8 m (przy kącie elewacji 30 stopni)

Komentarz

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego [6].

Myślę, że antenę skierowałem dobrym kierunku, bo sąsiad obok ma C+ i ma w tym samym kierunku.

Patrząc z daleka trudno powtórzyć to ustawienie z wzmaganą dokładnością. Kierunek można dokładniej skopiować opierając się na odległych obiektach które wskazują elementy ustawionej już anteny:

płaszczyzna czaszy anteny lub wysięgnik konwertera.
            Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2015-02-23, 07:57.

Komentarz

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego [7].

Czy w podobny sposób można skopiować kąt elewacji anteny?

Anteny mogą różnić się tzw. kątem offsetu, dlatego raczej należy kierować się podziałką kątową na antenie.

Komentarz

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego [8].

Talerz ustawionej anteny parabolicznej zwrócony jest tylko nieco ponad horyzont, a elewacja satelity to podobno 30 stopni.

Obecnie używane są anteny paraboliczne offsetowe. "Patrzą" one wyżej niż sugeruje to pozycja czaszy (o kąt offsetu ok. 20 - 25 stopni). Dzięki temu są mniej wrażliwe na opady atmosferyczne.
                Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2007-10-05, 11:22.

Komentarz

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego [9].

Ustawiłem kierunek na podstawie innej anteny i elewację na podziałce, ale nie mam odbioru.

Skopiowanie kierunku i ustawienie elewacji według podziałki na antenie zwykle nie wystarczy. Nawet dokładne ustalenie kąta według podziałki nie uwzględnia odchylenia masztu (uchwytu) antenowego od pionu. Niemal zawsze konieczne są korekty ustawienia anteny w celu odebrania sygnału z satelity. Przestawiając delikatnie antenę (elewację i azymut) w okolicach wstępnego położenia trzeba wyszukać sygnał.

Komentarz

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego [10].

Na ekranie aktywacyjnym mam już siłę sygnału 64%, ale ciagle nie mogą złapać jakości. Co robić?

Siła sygnału większa od zera nie oznacza, że antena została nakierowana na satelitę. Otrzymamy taki wynik podłączając nawet sam konwerter do nbox. Parametr "Siła sygnału" stanowić będzie punkt odniesienia dla wskazań uzyskanych przy zmianie ustawienia anteny. Trzeba zwrócić uwagę na każdy wzrost wartości "Siła sygnału", bo może doprowadzić on do punktu wyraźnego maksimum. Wtedy należy sprawdzić czy parametr "Jakość sygnału" jest większy od zera. Jeśli "Jakość sygnału" równa jest zero, to znalezione maksimum "Siły sygnału" oznacza zwykle ustawienie anteny na innego satelitę niż HotBird. Wtedy w poszukiwaniu właściwego satelity zmieniamy przede wszystkim azymut (kierunek). Po wyszukaniu satelity, aby nie stracić ustawienia radzimy zaznaczyć na antenie pisakiem ustawienie elewacji i azymutu.

UWAGA: należy unikać nacisku na czaszę anteny, który może doprowadzić do deformacji kształtu zwierciadła parabolicznego. Antena ze skrzywioną czaszą utraci część swoich możliwości odbioru.

Mimo uzyskania komunikatu o odbiorze sygnału (jak na ilustracji poniżej) prosimy o regulację anteny tak, aby uzyskać najlepsze parametry sygnału, czyli najniższą wartość BER (najwyższą wartość parametru "Jakość").

Ilustracja pokazuje, że wartość parametru "Siła" mniejsza niż 50% nie przeszkadza w uzyskaniu sygnału dobrej jakości.
                    Ostatni raz edytowany przez nc+Ekspert; 2013-03-22, 15:02.

Komentarz

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego [11].

Nie mogę przenieść telewizora pod antenę. Czy jest inny sposób odczytania siły i jakości sygnału?

Zarówno nbox jak nbox recorder pokazują parametry "siła.jakość" na wyświetlaczu. Wystarczy uruchomić odbiornik satelitarny.

Komentarz

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego [12].

Jak należy przeprowadzić regulację anteny?

Dobrze wyregulowana antena, to taka, która zapewnia optymalną jakość sygnału. Parametrem decydującym jest minimalny BER przy odbiorze transpondera podstawowego. Można także kierować największą wartością parametru "Jakość sygnału". W tym celu regulujemy:
                        • kąt obrotu konwertera w uchwycie
                        • odległość konwertera od czaszy (w granicach na jakie pozwala uchwyt)
                        • elewację anteny
                        • azymut anteny

Warto kontrolować parametry sygnału podczas końcowego przykręcania śrub mocujących antenę do masztu. Konstrukcja mechaniczna anteny ulega odkształceniom. Jeśli jedna śruba zostanie przykręcona za mocno w stosunku do innych, może to spowodować zmianę ustawienia anteny. Przykręcenie anteny mocowanej dwiema śrubami może wymagać na koniec skorygowania kąta elewacji.

Komentarz

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego [13].

Jak dokładnie ustawić kąt skosu skoro nawet nie ma tam punktu odniesienia do podziałki? Jak Wy to robiliście?

Proszę ustawić kąt obrotu konwertera względem uchwytu kierując się minimum współczynnika BER dla transpondera podstawowego.

Komentarz

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego [14].

Na Discovery przy sygnale 95% i jakości 28% wyraźnie widoczne piksele, skoki obrazu i dławienie dźwięku. Nie wiem, co robić?

Proszę sprawdzić, czy jakiś obiekt nie przesłania częściowo trasy satelita-antena. Jeśli nie, proszę wyregulować antenę. Jeśli przy braku zachmurzenia uzyskanie sygnału z BER mniejszym niż 3E-2 jest niemożliwe, trzeba spróbować z innym konwerterem lub wymienić antenę.

Komentarz

FAQ - Instalowanie i regulacja zestawu antenowego [15].

Na moim n-box'ie pokazuje mi Siła 95% i Jakość 84-86% ale BER 3.8-4.1E-3 to znaczy , że jest źle?

Jeśli nbox pokazuje na transponderze podstawowym BER od 3.8E-3 do 4.1E-3, to świadczy o bardzo dobrym zestawie antenowym.
                              nbox potrafi odbierać nawet przy BER 10 razy większym (np. 3,8E-2), ale zestaw z takim wynikiem jest zbyt słaby sygnał, aby zapewnić odbiór podczas opadów atmosferycznych.

Komentarz

Pracuję...
                              X
                              nc+