Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Planete+ HD - opisy

Zwiń
Temat został zamknięty
X
X
 • Filtruj
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

 • Planete+ HD - opisy

  Aby ułatwić Wam przeglądanie wątku PLANETE+ HD, utworzyliśmy poniższy temat, w którym będą zamieszczane jedynie opisy filmów. Informacje o premierach w formie jednego postu, odnajdziecie w temacie PLANETE+ HD. W nim zachęcam również do dyskusji, na temat oferty programowej, i nie tylko.

 • #2
  Przemilczane historie lotnicze: Pionowzlot „Pogostick” (1/6), Mig 15 - spotkanie po latach (2/6), Projekt „Pluton” (3/6), Wodnosamolot Seadart (4/6), Program Zeta - ściśle tajne (5/6), Król przestworzy (6/6)
  (Untold Tales of Air and Space)
  film dokumentalny, USA, 1997, 6 x 49 min.

  Reżyseria: praca zbiorowa
  Kanał: PLANETE+
  Film z cyklu: NAUKA I TECHNIKA
  Premiera: środy, od 26 czerwca 2013, godz. 20:45

  Seria dokumentalna o ważnych, lecz zapomnianych wydarzeniach w światowym lotnictwie.

  Pogostick był pierwszym samolotem zdolnym do pionowego startu i lądowania. Jego podwójne śmigła o przeciwstawnym ruchu rotacyjnym zapewniały mu stabilność i dużą moc. Dzięki temu w połowie lat pięćdziesiątych Pogostick był najszybszym samolotem śmigłowym. Ze względu na trudne manewrowanie produkcja tego modelu została wstrzymana w 1956 roku. Jednak niektóre zastosowane w nim rozwiązania techniczne i konstrukcyjne stały się inspiracją dla konstruktorów innych maszyn latających.
  Odcinek drugi - pewien pilot elitarnej jednostki amerykańskiej prowadził ukradzionego Sowietom Miga 15. Amerykanie postanowili przejąć jeden egzemplarz tej maszyny, aby poznać zastosowane w samolocie rozwiązania techniczne. Skradziony Mig znajduje się obecnie w muzeum Champlin Fighter w Phoenix w stanie Arizona.
  Odcinek trzeci - w latach 50., czyli w okresie natężenia wyścigu zbrojeń między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, w USA powstał projekt „Pluton”. Jego celem było skonstruowanie ultra szybkiej rakiety atomowej, zdolnej dotrzeć nad sowieckie terytorium jeszcze przed bombowcami B-47, znajdującymi się wówczas w ciągłej gotowości bojowej. O historii tego projektu, którego nigdy nie sfinalizowano, i który został zaniechany w 1964 roku, opowiadają fizycy i inżynierowie.
  Odcinek czwarty traktuje o projektach odrzutowych wodnosamolotów, które powstawały w latach 1952-57 w Południowej Kalifornii w zakładach lotniczych Convair na zlecenie marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych.
  Epizod piąty opowiada o tajnym projekcie Zeta - do dziś nie wyjaśnionej całkowicie historii wypożyczenia sobie przez Stany Zjednoczone w 1953 roku samolotu Jet 23 od jednego z państw satelickich byłego Związku Radzieckiego, prawdopodobnie od Jugosławii. W uprowadzeniu samolotu pomagało trzech tajemniczych wojskowych z tego kraju. Niniejszy film wyjaśnia, dlaczego Stanom Zjednoczonym potrzebny był samolot, a także ukazuje przebieg i wynik operacji Zeta.
  Odcinek szósty - XC-99 był pierwszym wojskowym samolotem transportowym. Mógł zabrać na pokład nawet 400 osób lub kilkadziesiąt ton ładunku. Jednak jego ciężar i koszt eksploatacji sprawiły, że, wbrew temu, co zakładali jego konstruktorzy, korzystano z niego niechętnie.
  Od lat dwunastu

  Komentarz


  • #3
   Na wirażu historii: Dekolonizacja (1/20), Utworzenie Państwa Izrael (2/20), ZSRR po śmierci Stalina (3/20), Kryzys sueski (4/20), Traktaty rzymskie (5/20), Narodziny V Republiki (6/20), Kryzys kubański i rządy Kennedy’ego (7/20), Praska wiosna (8/20), Martin Luther King i walka o prawa obywatelskie (9/20), Francuski maj (10/20), Podbój kosmosu (11/20), Terroryzm i nacjonalizm (12/20), Koniec wojny w Wietnamie (13/20), Pekińska wiosna (14/20), Upadek muru berlińskiego (15/20), Rewolucja cyfrowa (16/20), Protokół z Kioto (18/20), ONZ po zimnej wojnie (19/20), 11 września 2001 roku (20/20)
   (Quand le monde bascule)
   film dokumentalny, Francja, 2009, 20 x 55 min.

   Kanał: PLANETE+
   Film z cyklu: HISTORIA

   Bombardowanie Hiroszimy, upadek muru berlińskiego, zamach
   z 11 września... Zdarzenia takie jak te należą do kluczowych
   w najnowszych dziejach. Seria „Na wirażu historii” pozwala przyjrzeć się wydarzeniom kreującym kształt współczesnego świata.


   W trakcie ostatnich kilkudziesięciu lat świat nieraz wstrzymywał oddech. Zabójstwo Kennedy’ego, lądowanie na Księżycu, wybuch wojny w Zatoce Perskiej - podobnych przykładów wymieniać można więcej. Seria „Na wirażu historii” przypomina najważniejsze zdarzenia z najnowszych dziejów. Korzystając z grafiki 3D, wywiadów oraz materiałów archiwalnych twórcy cyklu dokładnie rekonstruują przebieg owych wydarzeń, przybliżają sylwetki głównych ich uczestników oraz podsumowują konsekwencje. Aby lepiej zrozumieć przeszłość i być zdolnym do przewidywania przyszłości, niezbędna jest wiedza o tym, co dzieje się na wirażu historii.
   Od lat dwunastu
   Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2013-06-25, 17:34.

   Komentarz


   • #4
    Buntownicy futbolu: Pašić (1/5), Socrates (2/5), Caszely (3/5), Drogba (4/5), Mekloufi (5/5)
    (Les rebelles du foot)
    film dokumentalny, Francja, 2012, 26 min.

    Reżyseria: Gilles Perez, Gilles Rof
    Kanał: PLANETE+
    Film z cyklu: WSPÓŁCZESNY ŚWIAT

    Jak najsłynniejsi sportowcy świata walczyli o pokój na świecie?

    Rachid Mekloufi, gracz francuskiego klubu piłkarskiego, podczas konfliktu w Algierii, w 1958 roku opuścił Europę, by walczyć o wolność ojczyzny. Podobnie postąpił Didier Drogba - w 2004 roku, w środku iworyjskiej wojny domowej, nie bacząc na rady i ostrzeżenia od agentów z londyńskiej Chelsea, rozpoczął negocjacje między zwaśnionymi stronami na rzecz pokoju. Inni piłkarze także angażowali się w politykę: chilijski piłkarz Carlos Caszely, bliski znajomy prezydenta Salvadore Allende, otwarcie krytykował rządy generała Pinocheta w mediach, a jeden z najsłynniejszych piłkarzy na świecie - Brazylijczyk Socrates w latach 80., gdy krajem rządziła dyktatura wojskowa, wymusił na działaczach klubu, by decyzje podejmowano demokratycznie - głosując. Z kolei bośniacki pomocnik Predrag Pašić otworzył w Sarajewie wielokulturową szkółkę piłkarską w latach 90. XX wieku.
    Od lat dwunastu
    Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2015-05-29, 10:43.

    Komentarz


    • #5
     Banany! Ciąg dalszy
     (Big Boys Gone Bananas!)
     film dokumentalny, Szwecja, 2011, 86 min.

     Reżyseria: Fredrik Gertten
     Kanał: PLANETE+
     Film z cyklu: PLANETE+ DOC

     Jak daleko może posunąć się korporacja, aby obronić swoją markę?

     Frederik Gertten doświadczył tego zjawiska w pełnej rozciągłości. Jego poprzedni film „Banany!“ opowiadał o sprawie sądowej, jaką wytoczyło dwunastu nikaraguańskich robotników owocowemu gigantowi DOLE FOOD Co. Film został zaproszony do konkursu na festiwalu w Los Angeles. Nagle reżyser otrzymał zaskakującą wiadomość - festiwal wycofał „Banany!”. Ironiczny artykuł ukazał się w „Los Angeles Business Journal”, a Gertten otrzymał od prawników firmy list z poważnymi groźbami.

     Od tego właśnie momentu zaczyna się historia jak z thrillera, która jest treścią filmu. Od oskarżenia o zniesławienie poprzez kontrolę mediów i akcję PR-ową przeciw filmowi - to wszystko znalazło odbicie w filmie Gerttena. Reżyser przedstawia jednak nie tylko historię obrony wolności słowa, lecz również opowiada o zdeterminowanej korporacji, która zdolna jest do wszystkiego, aby tę wolność ograniczyć. Jak bowiem tłumaczy jeden z pracowników DOLE z departamentu PR: „Łatwiej dać sobie radę z poczuciem winy, niż ze złą reputacją”.
     Film był pokazywany na IDFA 2011, Sundance FF 2012 i PLANETE+ DOC FF 2012.
     Od lat dwunastu
     Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2015-05-29, 10:43.

     Komentarz


     • #6
      Hot Doc odc. 36 „Banany! Ciąg dalszy”
      film dokumentalny, Polska, 2013, 15 min.
      Kanał: PLANETE+
      Film z cyklu: PLANETE+ DOC

      Zero tabu i maksimum kontrowersji - oto „Hot Doc”.

      „Hot Doc” to pierwszy autorski program stacji PLANETE+. W każdym odcinku prowadząca Katarzyna Surmiak-Domańska porusza kontrowersyjny, drażliwy lub ważny i interesujący, ale nieobecny w dyskursie publicznym temat. Motyw przewodni danego odcinka bezpośrednio nawiązuje do filmu, który widzowie obejrzą po zakończeniu programu. O problemach współczesnego człowieka i otaczającej go rzeczywistości prowadząca rozmawia z zaproszonymi gośćmi: ekspertami, twórcami filmowymi oraz innymi osobami na co dzień stykającymi się ze społecznymi zagadnieniami świata.
      Od lat dwunastu
      Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2015-05-29, 10:43.

      Komentarz


      • #7
       Pa, pa, polityko
       film dokumentalny, Polska, 2012, 40 min.

       Reżyseria: Rafał Abramciow
       Kanał: PLANETE+
       Film z cyklu: PORTRETY

       14 września 2007 roku. Po 20 latach Jan Maria Rokita ogłasza na antenie TVN24, że wycofuje się z polskiej sceny politycznej i nie będzie kandydował do parlamentu z ramienia Platformy Obywatelskiej. O tej decyzji nie wie nawet Donald Tusk, reszta polityków przyjmuje tę informację z niedowierzaniem.

       Okoliczności jego odejścia są zaskakujące - kilka godzin wcześniej prezydent Lech Kaczyński nominował jego żonę Nelly Rokitę na stanowisko doradcy prezydenta ds. kobiet. Rokita mówi w wywiadach, że rezygnuje z polityki z… miłości do żony. I rzeczywiście - Rokita swej decyzji nie zmienił do dziś. Gdzie mieszka i czym się teraz zajmuje? Czy tęskni za polityką?
       Film Rafała Abramciowa to zapis prywatnego życia polityka „na odwyku”. Reżyser towarzyszy Rokicie w jego krakowskim domu, na wakacjach we Włoszech, w kręgu przyjaciół, nawet, gdy spiera się z żoną. Jednym z najistotniejszych wątków w filmie są właśnie relacje rodzinne. Reżyserowi udaje się podpatrzeć, jak Jan Rokita radzi sobie z dwiema najważniejszymi dla niego kobietami - Nelly, która nie jest ideałem żony według mieszczańskich schematów, i dorosłą córką Katarzyną. Kamera rejestruje również momenty dla Rokity szczególnie trudne - wspomnienia i rozmowy po katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku. Sam Rokita twierdzi, że jego obecne życie to mało ciekawy temat na film, bo żyje jak miliony innych ludzi - gotuje w swoim włoskim domu, czyta, odwiedza muzea, spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Tymczasem reżyser próbuje dociec, jak Rokita funkcjonuje bez politycznej adrenaliny, i czy w ogóle potrafi bez niej żyć.
       Od lat dwunastu
       FILM W WERSJI DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH
       Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2015-06-01, 08:10.

       Komentarz


       • #8
        Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym
        film dokumentalny, Polska, 2003, 22 x 25 min.

        Reżyseria: Irena Morawska, Jerzy Morawski
        Kanał: PLANETE+
        Film z cyklu: SEANS PLANETE+

        22-odcinkowa opowieść o atrakcyjnych dziewczynach z małych miejscowości, które chcą przebić się do wielkiego świata.

        Odpowiadają na anonse prasowe w rodzaju „poszukuję modelki” i chodzą na castingi. Za wszelką cenę chcą porzucić dotychczasowe, nudne życie. Wierzą, że praca w agencji modelek odmieni ich życie. Ale rzeczywistość nie jest taka, jak wyobrażały sobie one i ich rodziny…
        Kamera dociera do prowincjonalnych dyskotek, gdzie dziewczyny w błyskających światłach są atrakcją nocy. Tam prezentują bieliznę albo walczą na ringu w oleju, pianie czy kisielu. Muszą znieść upokorzenia, pokonać poczucie wstydu i własne słabości. Dostają za to niewielkie pieniądze. Jednak nierzadko w ten sposób zarobione pieniądze są jedynym źródłem dochodu dla nich i ich rodzin. Czy cena za to złudzenie innego, lepszego życia nie jest zbyt wysoka?
        Od lat szesnastu
        FILM W WERSJI Z AUDIODESKRYPCJĄ

        Komentarz


        • #9
         Muzułmańska ekonomia: Z bazaru na Wall Street (1/2), Cena raju (2/2)
         (Islamic economics)
         film dokumentalny, Niemcy, 2012, 2 x 50 min.         Reżyseria: Jörg Bundschuh, Matthias Heeder
         Kanał: PLANETE+
         Film z cyklu: SPOŁECZEŃSTWO

         Kraje islamskie w większości postrzegane są jako biedne i zacofane ekonomicznie. A jednak Turcja oraz państwa Zatoki Perskiej cieszą się od lat owocami gospodarczego boomu. Czy specyficzna koncepcja islamskiej ekonomii okazuje się ziszczeniem idei „trzeciej drogi” - efektywną alternatywą dla kapitalizmu i komunizmu?

         Koncepcja islamskiej ekonomii, opracowana jeszcze w latach 80. XX wieku, dopiero od niedawna znana jest na Zachodzie. Kryzys finansowy i wydarzenia Arabskiej Wiosny sprawiły, że europejscy ekonomiści zainteresowali się rozwiązaniami od dawna wprowadzanymi w życie w Turcji, krajach Zatoki Perskiej i w Azji Południowo-Wschodniej.
         Czy można pogodzić surowy religijny kodeks etyczny z biznesem? Islamska ekonomia odpowiada na to pytanie twierdząco. Dwuodcinkowa mini-seria „Muzułmańska ekonomia” zabiera widza w wyjątkową podróż z bazaru na Wall Street.
         Od lat dwunastu

         Komentarz


         • #10
          Siwa - Wrota Pustyni
          film dokumentalny, Polska, 2012, 7 x 24 min.

          Reżyseria: Andrzej Misiuk
          Kanał: PLANETE+
          Film z cyklu: WSPÓŁCZESNY ŚWIAT

          Seria dokumentalna o nurkowaniu w egipskiej oazie Siwa.

          Osamotniona oaza Siwa leży na Saharze, blisko granicy Egiptu z Libią. Charakteryzują ja 300 tysięcy palm, liczne źródła i rozlewiska, niezmącona cisza i surowość przyrody. To właśnie tu znajduje się wyrocznia Amona-Ra, gdzie pielgrzymujący Aleksander Wielki został obwołany boskim synem, a także słynne źródło Kleopatry. Starożytni władcy upodobali sobie Siwę. Czy odsłoni przed widzami swoje tajemnice?
          Od lat siedmiu
          Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2015-06-01, 08:10.

          Komentarz


          • #11
           Rejs w nieznane: Kontenerowcem do Chin (1/22), Skarby Morza Czerwonego (2/22), Turcja-Śladami "Rybaka z Halikarnasu" (3/22), Stambuł - Kijów. Od Morza Czarnego po Dniepr (4/22), Dunaj - podróż do serca Europy (5/22), Jangcy- rzeka, która się wznosi do nieba (6/22), Kierunek Spitsbergen (7/22), Śladami mistrzów flamandzkich i holenderskich (8/22), Śródziemnomorskie stolice (9/22), Dodekanez, archipelag na pograniczu dwóch światów (10/22), Złoto Duero (11/22), Sekwaną na spotkanie z impresjonizmem (12/22), Płyniemy w górę Rodanu (13/22), Wyspy Dalmacji, tajemniczy ogród Adriatyku (14/22), Podróż do serca Szkocji (15/22), Muzyczny rejs po Renie (16/22), Hanoi i Zatoka Ha Long. Podróż do kraju dżonek i sampanów (17/22), Stolice Europy Północnej (18/22), Malediwy - nurkowe safari (19/22), Wyspy Kanaryjskie. Siedem wulkanów w sercu Atlantyku (20/22), Garonna, Żyronda, Dordogne - królewskie szlaki okolic Bordeaux (21/22), Łaba - miedzy Berlinem a Pragą (22/22)
           (Croisières à la découverte du monde)
           film dokumentalny, Francja, 2012, 22 x 52 min.

           Reżyseria: Alain Dayan
           Kanał: PLANETE+
           Film z cyklu: NASZA PLANETA

           Od wyprawy kontenerowcem do Chin po rejs Łabą. Od Spitzbergenu po Dodekanez, od Szkocji po Malediwy. 22-odcinkowa seria „Rejs w nieznane” zabiera widzów w podróż do najbardziej fascynujących zakątków świata.

           Skarby Morza Czerwonego, Petra, Luksor, góry pustyni Synaj. Miejsca znane z kart Biblii, a obok nich także egipskie Las Vegas, czyli baśniowy kurort Szarm el-Szejk i park narodowy Ras Muhamad.
           W kolejnym odcinku wyprawa na daleką północ zacznie się na Spitzbergenie. Do sfilmowania są wody Morza Barentsa, norweskie fiordy, rosyjskie miasta górnicze, dzikie ziemie zamieszkałe przez Lapończyków i imponujące lodowce. Szlak wyznaczy historia podboju Bieguna Północnego oraz fascynująca arktyczna przyroda.
           W Chinach twórcy rozpoczynają rejs słynną rzeką Jangcy. Od Nankinu, dawnej stolicy imperium dynastii Ming, kolejno przez porty w Chizhou i Szanghaju, ciągnące się kilometrami fortyfikacje i gigantyczną Zaporę Trzech Przełomów. Na końcu wędrówki zobaczą Chongquing, trzydziestomilionową, największą na świecie metropolię.
           Rejs Dunajem pozwala twórcom zwiedzić całą środkową Europę z jej kulturowym i językowym bogactwem. Rumunia, Bułgaria, Serbia, Węgry, Austria... Od średniowiecznego miasta Wielkie Tyrnowo poprzez Belgrad i Nowy Sad, węgierski step Puszta, Budapeszt, Wiedeń i Linz, aż po słynne winnice w dolinie Wachau. Z kolei w Holandii i Belgii przyjrzą się sztuce. Idąc śladami mistrzów malarstwa zwiedzają dawne miasta bankierów, kupców i przemysłowców - Amsterdam, Delft, Brugię, Gandawę. Między XVI a XIX wiekiem Holandia i Flandria wydała wielu spośród najwybitniejszych europejskich artystów: Van Eycka, Memlinga, Bruegela, Vermeera, Rembrandta, Rubensa, Van Gogha...
           Przez tysiące lat Morze Śródziemne uchodziło za centrum świata. Na jego wybrzeżach narodziły się wiekopomne cywilizacje, które nadały kształt przyszłości całego globu. Wyprawa śródziemnomorskim szlakiem pozwoli twórcom serii zobaczyć Marsylię, Barcelonę, Baleary, Tunis, ruiny Kartaginy, fortece krzyżowców na Malcie, Palermo i wreszcie Wieczne Miasto - Rzym.
           W serii nie zabraknie także podróży na Dodekanez - archipelag na pograniczu dwóch światów. Położony między majestatycznymi greckimi wyspami a wybrzeżem Turcji, przez wieki zdobywany był przez Greków, Rzymian, Bizantyńczyków, krzyżowców i Ottomanów. Nikomu jednak nie udało się okiełznać jego niepokornego ducha.
           To jedynie mała część z 22 przygód, w jakie wciąga widza fascynujący, efektowny wizualnie seria „Rejs w nieznane”.
           Od lat dwunastu
           Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2015-06-01, 08:10.

           Komentarz


           • #12
            Świat w pieluchach
            (Couchorama)
            film dokumentalny, Francja, 2011, 52 min.

            Reżyseria: Jacqueline Farmer
            Kanał: PLANETE+
            Film z cyklu: SPOŁECZEŃSTWO
            Premiera: niedziela, 8 lipca 2013, godz. 20:45

            Każde dziecko zużywa około 6 000 pieluch, zanim samo zacznie załatwiać się w toalecie.

            Pieluchy są symbolem postępu w nowoczesnym społeczeństwie i koszmarem ekologów. Założone na zaledwie kilka godzin, potem rozkładają się przez 400 lat. Należy też wziąć pod uwagę, że większość dzieci w Chinach i Indiach nie nosi jeszcze pieluch… Czyżby groziła Ziemi pieluszkowa zagłada? Twórcy tego filmu szukają alternatywnych i ekologicznych rozwiązań dla tego problemu.
            Od lat siedmiu
            Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2015-06-01, 08:10.

            Komentarz


            • #13
             Cyfrowe pokolenie. Cała prawda o przeciążeniu informacją
             (CrackBerry’d: The Truth About Information Overload)
             film dokumentalny, Kanada, 2010, 53 min.

             Reżyseria: Andy Blicq
             Kanał: PLANETE+
             Film z cyklu: FILMOWE DOCHODZENIA
             Premiera: poniedziałek, 1 lipca 2013, godz. 20:40

             Trzy miliardy użytkowników telefonów komórkowych wysyła codziennie dwanaście miliardów smsów. Użytkowników komputerów jest zaledwie miliard, ale szacuje się, że liczba ta podwoi się w ciągu najbliższych czterech lat. Czy technologia stwarza nowe sposoby komunikowania czy zasypuje ludzi lawiną niepotrzebnych informacji?

             „Cyfrowe pokolenie” to krytyczne spojrzenie na komputery i telefony oraz ogromny wpływ, jaki wywierają na życie człowieka XXI wieku. „Nie spotkałem ani jednej osoby, która twierdziłaby, że jest szczęśliwa w tym technologicznym wyścigu” - słowa Toda Maffina, kanadyjskiego eksperta od inżynierii, dają wiele do myślenia…
             Twórcy filmu rozmawiają z ludźmi uzależnionymi od nowoczesnych urządzeń: smartfonów, iPhone’ów i komputerów oraz od internetu, by poznać ich refleksje i obawy. Dynamicznie zrealizowany, zabawny, ale i szokujący dokument uświadamia ryzyko związane z zachłyśnięciem się technologią. Zagrożenia są oczywiste, jak te powodowane przez kierowców na drodze z telefonem komórkowym przy uchu, oraz mniej oczywiste, związane z przeciążeniem układów nerwowych zbyt wielką dawką informacji.
             Od lat dwunastu
             Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2015-06-01, 08:10.

             Komentarz


             • #14
              Claude Monet w Giverny. Dom Alice
              (Claude Monet À Giverny, La Maison D’Alice)
              film dokumentalny, Francja, 2011, 49 min.

              Reżyseria: Philippe Piguet
              Kanał: PLANETE+
              Film z cyklu: PORTRETY
              Premiera: sobota, 6 lipca 2013, godz. 20:45

              Na kilka miesięcy przed śmiercią Claude Monet rozpoczął tworzenie serii obrazów. Jego obsesją stał się wówczas jeden motyw: dom pośród kwiatów tonący w morzu kolorów. W tym domu malarz osiedlił się 40 lat wcześniej.

              W roku 1883 42-letni Claude Monet podróżował pociągiem przez Górną Normandię. Zakochany w miejscowych pejzażach, postanowił przeprowadzić się do Giverny, gdzie wynajął dom. Z dala od zgiełku Paryża, mógł wyciszyć się i odpocząć, a lepsze samopoczucie przełożyło się także na twórczość artysty.
              Pracując w spokoju, Monet wspiął się na malarskie wyżyny. Zjednał sobie wreszcie nie zawsze przychylnych mu krytyków, sprzedawał coraz więcej płócien, a z perspektywy czasu można uznać, że antycypował także tendencje, które zdominować miały sztukę w początkach XX wieku. Jego malarstwo ciążyło wówczas w kierunku abstrakcji i operowania barwnymi plamami. Kluczowe w obrazach Francuza stały się światło i kolor przez nie wydobywany.
              W Giverny malarz także na nowo ułożył sobie życie prywatne. Wdowiec z dwójką dzieci związał się w owym czasie z Alice Hoschedé, rozwódką i matką sześciorga potomstwa. W roku 1892 zostali małżeństwem. I to właśnie z perspektywy Alice opowiedziana jest historia w niniejszym filmie.
              „Claude Monet w Giverny” to dzieło prawnuka wielkiego artysty, Philippe’a Pigueta, który postanowił przyjrzeć się kluczowemu okresowi w życiu i twórczości przodka. Monet spędził bowiem w Giverny połowę życia - mieszkał tam aż do swojej śmierci w 1926 roku. Swoją małżonkę zdołał przeżyć o 15 lat.
              Korzystając z - często bardzo osobistych - listów i rodzinnych zdjęć, spośród których większość nigdy nie była publikowana, Piguet odmalował losy malarza, przenosząc się w malowniczą scenerię Górnej Normandii, która 130 lat wcześniej zawładnęła sercem jego pradziadka.
              Od lat dwunastu
              Ostatni raz edytowany przez Paweł_nc+; 2015-06-01, 08:10.

              Komentarz


              • #15
               Generał Ishiwara. Człowiek, który rozpętał wojnę

               Generał Ishiwara. Człowiek, który rozpętał wojnę
               (Général Ishiwara, l'homme qui déclencha la guerre)
               film dokumentalny, Francja, 2012, 82 min.

               Reżyseria: Paul Jenkins
               Kanał: PLANETE+
               Film z cyklu: PORTRETY
               Premiera: sobota, 13 lipca 2013, godz. 20:45

               Wszyscy wiedzą co wydarzyło się 1 września 1939 roku. Preludium dla II wojny światowej rozegrało się jednak osiem lat wcześniej w momencie, gdy Japonia oderwała od Chin Mandżurię. Kluczową rolę w incydencie, który poprzedził to zdarzenie, odegrał zaś pewien ekscentryczny oficer. Dziś niemal zapomniany, Kanji Ishiwara był człowiekiem, który rozpoczął wielką wojnę.

               Biografia Kanjiego Ishiwary, żyjącego w latach 1889 - 1949 obejmuje najważniejsze zdarzenia we współczesnej historii Japonii. Ten oficer i polityk, wnuk samuraja z wysokiego rodu, był świadkiem otwarcia kraju na Zachód, wojny z Rosją, ataku na Pearl Harbour, zagłady Japonii, a wreszcie także i wojennej klęski swego kraju.
               Postacią był ze wszech miar skomplikowaną - zagorzałym buddystą, intelektualistą, człowiekiem brutalnym i niezwykle błyskotliwym. Przekonany o szczególnej misji, jaką do odegrania na kontynencie ma japońskie imperium, zdołał zjednać sobie wielu zwolenników, widzących w nim prawdziwego mistyka. Ishiwara twierdził, że zbrojna konfrontacja z zachodnimi mocarstwami jest nieunikniona, jednocześnie jednak przestrzegał przed wyniszczającymi skutkami wojny ostatecznej.
               We wrześniu 1931 roku dowodzone przez Ishiwarę oddziały wojska przeprowadziły tzw. prowokację mukdeńską, którą posłużyła za pretekst dla zajęcia przez Japonię Mandżurii. To wydarzenie uchodzi za początek wojny na Dalekim Wschodzie, która dziesięć lat później znalazła kulminację w starciu z Amerykanami na Pacyfiku.
               W 1935 roku Ishiwara, awansowany już do stopnia generała, mianowany został szefem oddziału operacyjnego sztabu generalnego. Niepopularne decyzje i coraz większy opór wobec prowadzenia dalszej walki sprawiły, że jego pozycja podupadła i w 1941 roku został zmuszony do odejścia ze służby. Kiedy już po zakończeniu wojny Amerykanie powołali go na świadka w procesie tokijskim, Ishiwara znów zadziwił wszystkich, wyrażając zdziwienie, że i on nie trafił na ławę oskarżonych.
               Co ciekawe, Ishiwara był także zapalonym filmowcem-amatorem. Przy pomocy podręcznej kamery 9 mm prowadził prywatną kronikę, utrwalając codzienne życie swoje i swych podkomendnych. Właśnie do tych nagrań udało się dotrzeć reżyserowi niniejszego dokumentu. Fascynująca historia ekscentrycznego oficera rzuca nowe światło na wojnę na Pacyfiku. Oto jak wyglądała ona z perspektywy jednego z najważniejszych jej uczestników.
               Od lat dwunastu

               Komentarz

               Pracuję...
               X
               nc+