Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Zakaz używania anten satelitarnych

Zwiń
X
 • Filtruj
 • Czas
 • Pokaż
Clear All
new posts

 • jstemer
  założył(a) wątek Zakaz używania anten satelitarnych

  Zakaz używania anten satelitarnych

  Mam pytanie do prawników TV- n.
  W naszej klatce schodowej zawieszono komunikat o docieplaniu mojego budynku. Zobowiązują nas lokatorów do usunięcia anten telewizji satelitarnej i zakazują , po dociepleniu montować anteny spowrotem. Jestem właścicielem mieszkania i nie mogę zrozumieć jak można kogoś przymuszać do rezygnacji z korzystania z TV-n wogóle. W moim przypadku. mam umowę podpisaną na jeszcze 12 miesięcy. kto mi zwróci pieniądze za niewykorzystywany abonament? Co na to mówi prawo??
  Proszę o pomoc.
  Ostatni raz edytowany przez jstemer; 2009-04-26, 18:13.

 • Guest's Avatar
  Guest replied
  amq0, w kwestii możliwości instalacji anten satelitarnych stanowisko zajęła Komisja Europejska, w komunikacie z dnia 27 czerwca 2001 r. (COM(2001)351 końcowy), w którym wskazała m.in., iż „prawo do anteny” wynika z zasady swobodnego przepływu i swobodnego odbioru usług na rynku wewnętrznym na terenie Wspólnoty Europejskiej w myśl art. 49 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Przepis ten ma bezpośrednie i bezwarunkowe zastosowanie w krajowych porządkach prawnych państw członkowskich.
  Komisja Europejska stoi na stanowisku, iż nie można dopuszczać utrudnień w dokonywaniu swobodnego wyboru lub dyskryminacji wśród alternatywnych środków odbioru usług, ani też pośrednich ograniczeń w stosunku do prawa użytkowników do korzystania z anteny satelitarnej. Tym samym niedopuszczalne byłoby narzucenie osobom fizycznym odbioru programów telewizyjnych przez sieć kablową raczej niż przez antenę satelitarną. Możliwość zainstalowania anteny satelitarnej nie powinna być ograniczana przez szczególnie kosztowne warunki instalacji i korzystania, które mogłyby skutkować ograniczeniem możliwości jednostki do odbierania wszystkich wybranych przez siebie programów telewizyjnych, ani przez wprowadzenie ogólnego zakazu lub przez nieuzasadnioną odmowę lub sprzeciw, na przykład ze względów estetycznych lub technologicznych.
  Należy więc zauważyć, iż wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia mieszkaniowa mogą wyrazić negatywne stanowisko w sprawie instalacji anteny tylko w wyjątkowych przypadkach np. wówczas, gdyby montaż instalacji anteny satelitarnej zakłócił ponad przeciętną miarę prawo innych właścicieli nieruchomości do korzystania z ich praw.
  Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się pomocne.

  Leave a comment:


 • amq0
  replied
  napisał(a) _michal Zobacz post
  jeśli spóldzielnia (wspólnota, właściciel) zakazuje instalacji anten satelitarnych przez lokatorów, ma obowiązek udostępnienia sygnału z anteny satelitarnej (np. zbiorczej).
  Uniemożliwienie otrzymywania sygnału satelitarnego to doskonała sprawa dla Rzecznika Praw Konsumenta.
  U mnie spółdzielnia mieszkaniowa nie udostępnia sygnału satelitarnego, ani naziemnego.
  Mówią że jak chcę mieć telewizję to używać anteny pokojowej naziemnej, albo podpisać umowę z siecią kablową.
  A jak ktoś zamontuje antenę satelitarną, albo naziemną to wytaczają proces z powództwa cywilnego o odszkodowanie za zniszczenie ścian budynku
  Ostatni raz edytowany przez amq0; 2017-03-27, 12:26.

  Leave a comment:


 • olo46
  replied
  napisał(a) crasher Zobacz post
  Mylisz się. MIeszkam w bloku i mieszkanie jest moje własnościowe. Mamy założoną Wspólnotę Mieszkaniową i nie mamy żadnej spółdzielni. Wiążące decyzje podejmujemy My właściciele mieszkań. Aby zebranie było ważne musi być ponad 50% właścicieli. Wiec jak mi sąsiad powie, ze czegoś nie mogę... to swoje usłyszy
  Skoro rozróżniasz Wspólnotę Mieszkaniową od Spółdzielni Mieszkaniowej to nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka. Wspomniany problem dot. Spółdzielni nie Wspólnoty. Uważaj byś od sąsiada więcej nie usłyszał niż on od Ciebie bo sąsiedzi są różni.

  Leave a comment:


 • crasher
  replied
  [QUOTE=WoofeR;202310}


  Nawet jeśli mieszkanie jest własnościowe, zarządcą elewacji jest spółdzielnia. Nie tędy droga [/QUOTE]

  Mylisz się. MIeszkam w bloku i mieszkanie jest moje własnościowe. Mamy założoną Wspólnotę Mieszkaniową i nie mamy żadnej spółdzielni. Wiążące decyzje podejmujemy My właściciele mieszkań. Aby zebranie było ważne musi być ponad 50% właścicieli. Wiec jak mi sąsiad powie, ze czegoś nie mogę... to swoje usłyszy

  Leave a comment:


 • Telewija Na Kartę HD
  replied
  Kupa kasy mówisz ?? opcja by była taka chcecie to się składajcie i róbcie ! a pewnie remont ścian w takich blokach to mniejsza kasa ?? . bloki mają balkony a na dachu też można powiesić .

  Leave a comment:


 • crasher
  replied
  Nie wiem czy ktoś już o tym pisał (nie przeglądałem wątku bo czasu brak). Chcesz zamontować antenę - napisz do spółdzielni pismo, ale nie pisz w nim prośby o zgodę na zamontowanie anteny, ale o "wskazanie miejsca zamontowania anteny" Nie może Ci wtedy odmówić, a jak odmówią, masz to na piśmie. Możesz wtedy zażądać budowy zbiorczej anteny satelitarnej, a to kapkę kasy jest... żadna spółdzielnia na to nie pojdzie, a wogole to zeżre ich reszta lokatorów

  pozdr

  Leave a comment:


 • Leon
  replied
  Cyt"Orzeczenie Trybunału wyraźnie wskazało, że posiadanie i korzystanie z anteny satelitarnej, by mieć dostęp do informacji, jest prawem człowieka"

  Nie oznacza to jednak, że każdy może otworzyć okno i przybić antenę gdzie mu się podoba. Dziwne, że u nas nikomu się nie chce, zrobić na dachu porządnego masztu do którego możnaby przyczepić antenę, szybciej i wygodniej wydać zakaz.

  Leave a comment:


 • jack
  replied
  Kolejny przykład że zabranianie montażu anten jest niezgodne z Europejskim prawem:
  http://satkurier.pl/news/67926/uk-ni...anten-sat.html

  Leave a comment:


 • jstemer
  replied
  Po temacie - jest OK

  Jestem po ociepleniu budynku i antena została. Nie wiem czyja to zasługa, ale wcześniej napisałem pismo do Spółdzielni. Odpowiedź dostałem po ok 3 tygodniach, ze mogę zamontować albo na ościeżu (10 cm - bałbym się) Albo na balkonie (zero sygnału -jest z drugiej strony budynku). Zdjąłem zatem talerz i fachowiec przedłużył mi wspornik talerza o grubość ocieplenia i tak zostawiłem na ścianie.
  Blok ocieplili, otynkowali i pomalowali bez ruszania wspornika do talerza. Myslę, ze wszyscy są zadowoleni. Ściana wygląda elegancko, a ja mam swoja antenę

  Leave a comment:


 • Alf2
  replied
  U mnie podczas remontu elewacji w kamienicy poinformowano o koniecznosci demontazu wszystkich kabli walajacych sie po elewacji oraz wszystkich anten z dachu. Wynajeta firma na klatce w korytach puscila kable miedzy mieszkaniami a antena zbiorcza na dachu, ktora zamontowali.

  Uzeralem sie z nimi dosc dlugo, poniewaz zalozyli sobie, ze do kazdego mieszkania doprowadza tylko jeden kabel ( gniazdko w mieszkaniu rozdziela sygnal na SAT, Analog i radio), a ja czekalem na to co zrobia z wymiana na recorder.

  Za moje pieniadze wiec, po negocjacjach, doprowadzili jednak 2 dodatkowe kable (musieli zmienic multiswitch na taki o wiekszej ilosci portow) pod recorder i dodatkowo do kuchni.
  Kosztowalo mnie to w sumie niecale 300PLN, ale i tak musialbym zainwestowac w nowy konwerter.

  Plusem jest to, ze teraz mam jakosc 100%, przedtem na antenie 90cm mialem 65% jakosci.

  Reasumujac: administracja musi zapewnic jakas alternatywe w dostepie do TV

  alf

  Leave a comment:


 • jack
  replied
  Ja dodat jeszcze że antena zbiorcza w obecnych czasach też nie jest zawsze najlepszym rozwiązaniem i nie można zmuszać do korzytania tylko z niej bo:
  1. Zwykle skazuje nas na jedynego słusznego satelitę (Hotbird)
  2. Nie uwzględnia nowoczesnych dekoderów z dwiema głowicami (np. nbox recorder)
  http://www.europarl.europa.eu/meetdo...3/617113pl.pdf
  http://www.teleprawo.pl/zAnteny.htm
  http://miasta.gazeta.pl/czestochowa/...o_anteny_.html

  Lokatorów wspiera też prawo unijne. Komisja Europejska w 2001 r. orzekła: "Jest nie do zaakceptowania, by administracja budynku wyrażała zgodę lub odmawiała montażu anten satelitarnych. Dotyczy to zarówno państw członkowskich, jak i kandydatów do Unii Europejskiej". A dwa lata temu Parlament Europejski wypowiedział się w sprawie pewnego Holendra, któremu spółdzielnia mieszkaniowa w Paryżu zabroniła montażu indywidualnej anteny: - Możliwość montażu anteny powinna przysługiwać każdemu, kto życzy sobie ją posiadać - orzekł Parlament, podkreślając, że możliwość ta wynika z art. 10 Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka.
  Ostatni raz edytowany przez jack; 2009-05-27, 06:13.

  Leave a comment:


 • major_2008
  replied
  napisał(a) jack Zobacz post
  Jeszcze raz powtórzę, że nie należy pisac o pozwolenie tylko wskaznie miejsca montażu. Będzie prościej w przypadku opornych zarządców.
  Zamiast pisać w kółko o tym samym, przeczytajcie post jack'a (w ramce.). Po co sami sobie stwarzacie problemy? Minęły czasy tych "dwóch granatów w świątecznym ubraniu". Prowo jest prawem i stoi wyżej niż jakieś tam bzdurne zarządzenia spółdzielni lub innej spółki.
  Ostatni raz edytowany przez major_2008; 2009-05-27, 01:29.

  Leave a comment:


 • Hugon35
  replied
  Antena satelitarna - montaż

  Zakaz montażu anten jest łamaniem prawa polskiego i unijnego. Wynika to z zasady swobodnego przepływu i odbioru usług na rynku wewnętrznym oraz programów radiowych i telewizyjnych we Wspólnocie Europejskiej. Najlepiej jest to opisane na stronie > http://www.tezet60.republika.pl/23.html

  Leave a comment:


 • Berts
  replied
  napisał(a) cmx Zobacz post
  Usuń nr. abonenta i nr. umowy ;))
  Po skrócie nr nie stawiamy kropki. Usuń kropki.

  Leave a comment:

Pracuję...
X
nc+